Past Lineups

26TH ANNUAL

APRIL 19 – 22, 2013 SALT LICK PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
Michael Franti, The Del McCoury Band, Leftover Salmon, Son Volt, Bob Schneider, Martin Sexton, Carolina Chocolate Drops, Justin Townes Earle, Russell Moore & IIIrd Tyme Out, The James Hunter Six,  Jerry Douglas, The Fred Eaglesmith Traveling Steam Show, The Gourds, Terri Hendrix, The Reivers, Peter Rowan’s Twang & Groove, The Dunwells, Casey Driessen Singularity, Steve Poltz, MilkDrive, Elephant Revival, Green Mountain Grass, Rose’s Pawn Shop, The Giving Tree Band, Lake Street Dive, Della Mae, Dirtfoot, Wood & Wire, Lone Star Swing, Kimberly Zielnicki featuring the Lost & Nameless Orchestra

25TH ANNUAL

APRIL 19 – 22, 2012 SALT LICK PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
Iron & Wine, Amos Lee, Railroad Earth, JJ Grey & Mofro, Doyle Lawson & Quicksilver, Bob Schneider, Lissie, Sarah Jarosz, James McMurtry, Steep Canyon Rangers, Pyschograss (Joe Walsh, David Grier, Todd Phillips, Tony Trischka, Darol Anger), Gaelic Storm, The Bottle Rockets, Marshall Crenshaw, Greensky Bluegrass, Jason Isbell & the 400 Unit, Sam Baker, Dale Ann Bradley, Wheeler Brothers, Pine Leaf Boys, Audie Blaylock & Redline, Eilen Jewell, Flounders without Eyes, Ha Ha Tonka, The Blue Hit, Frank Solivan & Dirty Kitchen, New Country Rehab, SHEL, Slim Richey’s Jitterbug Vipers, Youth Competition Winner Grace London

24TH ANNUAL

APRIL 14 – 17, 2011 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
The Richard Thompson Electric Trio, The Avett Brothers, Sam Bush, Sonny Landreth, Tim O’Brien, Emmitt-Nershi Band, The Gourds, Jimmy Dale Gilmore with the Wronglers, Jake Shimabukuro, Langhorne Slim, Band of Heathens, Foster & Lloyd, Trampled by Turtles, Gaelic Storm, Sahara Smith, Greensky Bluegrass, Audie Blaylock & Redline, Jim Lauderdale, David Francey, Green Mountain Grass, Elliott Brood, beatlegras, Ruby Jane, The Bridge, Terri Hendrix, Warren Hood & the Goods, Suzanna Choffel, The Hillbenders, The WayneBillies, MilkDrive, Rose’s Pawn Shop, Youth Competition Winners Sarah Mueller and Minnie & Ella Jordan

23TH ANNUAL

APRIL 15 – 18, 2010 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
Patty Griffin, 7 Walkers with Bill Kreutzmann, Jitterbug Vipers, Bearfoot, Green Mountain Grass, The Infamous Stringdusters, Brave Combo, John Fullbright, Alison Brown Quartet, Flounders Without Eyes, Mindy Smith, The Trishas, New Monsoon, Blue Highway, Ruthie Foster, Alejandro Escovedo, Joe Ely, The Wronglers, Fred Eaglesmith, Solas, Peter Rowan Bluegrass Band, The Giving Tree Band, Dirtfoot, Ruby Jane, The Lee Boys, Elizabeth Cook, The Travelin’ McCourys, Buddy Miller, Special Consensus, Doyle Lawson & Quicksilver, Band of Heathens, Jimmy LaFave, The Rockin’ Gospel Project, The Gourds

22ND ANNUAL

APRIL 16 – 19, 2009 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
Robert Earl Keen, BoDeans, The Gourds, Travelin’ McCoury’s, The Greencards, Fred Eaglesmith, Hayes Carll, Dave Alvin & The Guilty Women, Beausoleil Avec Micheal Doucet, Ray Wiley Hubbard, New Monsoon, The Gibson Brothers, Blue Highway, Marc Broussard, Blackie & The Rodeo Kings, Great American Taxi (with Vince Herman), The Lee Boys, Flounders Without Eyes, Green Mountain Grass, The Belleville Outfit, Jitterbug Vipers, Dan Navarro, Lone Star Swing, Sarah Jarosz, The Lovell Sisters, Julie Fowlis, Stonehoney, Spring Creek, Onion Creek Crawdaddies, Youth Competition Winner The Fireants, The Rockin’ Gospel Project, Flyin’ $ Bunkhouse Band, Jenny Reynolds, Betty Soo, Ben Mallott.

21ST ANNUAL

APRIL 17 – 20, 2008 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
Delbert McClinton, David Grisman Bluegrass Experience, Marty Stuart & His Fabulous Superlatives, Martin Sexton, Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys, Eliza Gilkyson, Todd Snider, Bettye LaVette, New Monsoon, Charle Musselwhite, JD Crowe & The New South, Peter Rowan & Friends, Brave Combo, The Infamous Stringdusters, Terri Hendrix, The Waybacks, Sarah Jarosz, Cadillac Sky, The Jones Family Singers, Blackie & The Rodeo Kings, Green Mountain Grass, beatlegras, Flounders Without Eyes, Pieta Brown, Belleville Outfit, Youth Competition Winner Emily Elbert, Bearfoot, Jitterbug Vipers, Slim Richey’s Monster Jazzgrass, The Rockin’ Gospel Project, The Flyin’ $ Bunkhouse Band

20TH ANNUAL

APRIL 19 – 22, 2007 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
Joan Osborne, Sam Bush, New Monsoon, Iris DeMent, Big Sandy & Los Straitjackets, Peter Rowan, Psychograss, Robbie Fulks and Danny Barnes, Ruthie Foster, Groupo Fantasma, Honkeytonk Homeslice (feat. Bill Nershi), Slaid Cleaves, Darrell Scott, Mary Gauthier, Jim Lauderdale, John Cowan Band, Red Stick Ramblers, Green Mountain Grass, Flounders Without Eyes, Classical Grass, Sarah Jarosz, Karen Abrahams, Sarah Borges & the Broken Singles, Youth Competition Winner Samantha Miller, The Gospel Project, Slim Richey & Kat’s Meow (featuring Kat Edmondson), Slaves of Utopia

19TH ANNUAL

APRIL 20 – 23, 2006 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
The Del McCoury Band, Keller Williams, Todd Snider, Rowan and Rice Quartet, Monte Montgomery, Kinky Friedman, Chip Taylor & Carrie Rodriguez, Eddie From Ohio, The Waybacks, Chris Stuart & Backcountry, New Monsoon, Peter Rowan Skydancer Trio, Texas Tribute to the Music & Life of Vassar Clements with Mike Marshall, Heybale, Erik Hokkanen, Alvin Crow, and Special Guests, Lonestar Bluegrass Band, Grassy Knoll Boys, Uncle Earl, Marley’s Ghost, Terri Hendrix, Abigail Washburn with Ben Sollee, Sarah Jarosz, Flounders Without Eyes, Slim Richey & Kat’s Meow (featuring Kat Edmondson), Susan Gibson & The Moving Parts, Texas Swing Kings, Green Mountain Grass

18TH ANNUAL

APRIL 21 – 24, 2005 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
Kasey Chambers, Rodney Crowell, Reckless Kelly, Austin Lounge Lizards, Bela Fleck Acoustic Trio, The Bills, The Red Stick Ramblers, New Monsoon, Railroad Earth, Jimmy LaFave, Two High String Band, Special Consensus, Eddie From Ohio, Lonestar Bluegrass Band, Youth Competition Winner Ashlee Rose, Steep Canyon Rangers, Steppin’ In It, Cooper’s Uncle, Daybreak, Flounders Without Eyes, Karen Abrahams, Slim Richey’s Dream Band with Leeann Atherton, Back Porch Vipers, Texas Swing Kings, CPR, Sarah Jarosz

17TH ANNUAL

APRIL 15-18, 2004 AT SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
The Del McCoury Band, Hot Rize with Bryan Sutton, David Grisman Quintet, Peter Rowan’s Crucial Reggae, Vassar Clements, Leftover Salmon, Tim O’Brien, Natalie MacMaster, Alison Brown, Stephen Bruton & Friends, Terri Hendrix with Lloyd Maines, The Gourds, Libby Kirkpatrick, Bluegrass Journey (a documentary), Two High String Band, Open Road, The Motet, Trish Murphy, Thomas Mapfumo, Mike Williams, Blue Light Special, Red Stick Ramblers, Split Lip Rayfield, South Austin Jug Band, Karen Abrahams, The Greencards, Cooper’s Uncle, Cadillac Sky, Sarah Jarosz, Danny Santos & the Bluegrass Vatos, The Isaacs-Bryant Kids

16TH ANNUAL

APRIL 17 – 20, 2003 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
Yonder Mountain String Band (Kinfolk Celebration), Del McCoury Band, Patty Griffin, Peter Rowan, Vassar Clements, Fred Eaglesmith, Railroad Earth, The Waybacks, Tony Furtado Band, Jerry Douglas Band, Ruthie Foster, Two High String Band, Blue Merle, South Austin Jug Band, Caroline Herring,k Mike Williams, Cooper’s Uncle, Alison Brown, Onion Creek Crawdaddies, The Greencards, The Spurs of the Moment (with Sarah Jarosz), Reeltime Travelers, Slim Richey’s Dream Band, Shelley King, David Hamburger & Mike Grigoni, Good News Band, Mary Gauthier, Shoal Creek Mudstompers, Open Mic with Mike Kearney, Egg Hunt with the Easter Bunny

15TH ANNUAL

APRIL 19 – 21, 2002 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
Bruce Hornsby, Michelle Shocked, Del McCoury Band, Leftover Salmon, Peter Rowan, the John Cowan Band with Vassar Clements, Jim Hurst & Missy Raines, Monte Montgomery, Darden Smith, Terri Hendrix, The Special Consensus, Two High String Band, Tony Furtado Band, The Waybacks, Karen Abrahams & Reckless Abandon, Smokin’ Grass, Caroline Herring, Ruthie Foster, Ryan Holladay, South Austin Jug Band, Railroad Earth, The Siekers, Flounders without Eyes, Larry, South Austin Gospel Choir

14TH ANNUAL

APRIL 6 – 8, 2001 STONE MOUNTAIN EVENTS CENTER
Charlie Daniels Band, Jim Lauderdale, Tim O’Brien & Darrell Scott, Terri Hendrix Band, Special Consensus, Yonder Mountain String Band, Still on the Hill, Flounders Without Eyes, Caroline Herring, Ryan Holliday, South Austin Gospel Choir, Blueground Undergrass, John Hartford and the Hartford String Band, Nickel Creek, Peter Rowan, Karen Abrahams & Reckless Abandon, Two High String Band, Smokin’ Grass, Larry, Batteries Not Included, The Good News Band, Leeann Atherton

13TH ANNUAL

APRIL 7 – 9, 2000 STONE MOUNTAIN EVENTS CENTER
Bela Fleck & the Flecktones, Willis Alan Ramsey, Peter Rowan & Tony Rice, Leftover Salmon with John Cowan, Jim Hurst & Missy Raines, Jim Lauderdale, Claire Lynch & The Front Porch Sting Band, The Karl Shiflett & Big Country Show, Two High String Band, Slaid Cleaves, Sarah Elizabeth Campbell, Sara Hickman, Moonlighters, Hillbilly Boogiemen, Floramay Holliday, Quick Drawl, South Austin Soul Sisters, Kim Miller, Two O’Clock Courage, Flounders Without Eyes, Lonestar Bluegrass Band, South Austin Gospel Choir, Smokin’ Grass, Karen Abrahams, The Blackland Prairie Boys, Shelley King, One Riot One Ranger, The Good News Band, Bluegrass Driveby

12TH ANNUAL

1999, AT OLD SETTLER’S PARK IN ROUND ROCK
Joe Ely, Guy Clark, Tim O’Brien, John Cowan, Fred Eaglesmith, Patty Griffin, Druha Trava, Bells of Joy, Cornerstone, Slaid Cleaves, Karen Abrahams, Danny Santos & the Sinners, Lonestar Bluegrass Band, Leeann Atherton, Cactus Pickers, High Standard, Southern Union, Moonlighters, Classical Grass, South Austin Gospel Choir, Jill Jones & the Lonestar Chorale, Two High String Band, Good, Bad & Bluegrass

Artists in no particular order.

If anyone has prior lineups, please email them us.